Budowa placu zabaw przy ul. Moniuszki/Dziewiczej, czyli Uśmiech Bąbelka.
Numer projektu: I/1, lokalizacja: ul. Moniuszki/ ul. Dziewicza, dz. 681, obr. 11 , kwota: 360 000,00 zł, autor: Patrycja Wites-Gocel, Jakub Ćmachowski
Zakres projektu przed oceną.
Projekt zakłada:
- ogrodzenie terenu nowego placu zabaw,
- utworzenie bezpiecznego podłoża,
- zakup i montaż urządzeń do zabawy (huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki itp.),
- postawienie ławek i koszy na śmieci,
- montaż monitoringu,
- budowa ścieżki prowadzącej do wejścia na plac zabaw.
Dopuszcza sią zmianę projektu w zależności od realnych kosztów inwestycji, po wcześniejszej konsultacji z autorami projektu.
Wyobraźcie sobie osiedle. Osiem dziesięciopiętrowych bloków, 15 klatek schodowych, na każdym piętrze od 3 do 8 mieszkań. Pod blokami alejki, parkingi. W pobliżu Biedronka, Żabka, poczta i paczkomat. Kawałek dalej szkoła podstawowa i kościół. Czego tu brakuje? Placu zabaw. W lipcu 2022 roku spółdzielnia mieszkaniowa zlikwidowała jedyny plac zabaw, tłumacząc decyzję złym stanem technicznym urządzeń, i obecnie nie ma w planach budowy nowego. Na całym osiedlu nie ma żadnego bezpiecznego miejsca do zabawy! Najbliższe ogólnodostępne place zabaw znajdują się w odległości 700-900 metrów od osiedla. Jest to 9-10 minut piechotą dla osoby dorosłej. Dla przedszkolaka - 20-30 minut. Dla malucha, który uczy się chodzić, a równocześnie nie chce już jeździć w wózku - dystans nieosiągalny. Odkąd Sosnowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa zlikwidowała w lipcu 2022 roku jedyny plac zabaw na osiedlu bloków przy ulicach: Wysoka, Pawia, Dziewicza, Chmielna, dzieci zamieszkujące okolicę nie mają żadnego bezpiecznego miejsca do zabawy. Większość terenu zajmują parkingi i chodniki, nie ma tu nawet małego skwerku z ławkami.
Budowa placu zabaw na jedynej wolnej miejskiej działce w obrębie osiedla stworzyłaby atrakcyjne miejsce do zabawy, osiągalne ze względu na niewielki dystans dla wszystkich, nawet najmłodszych, którzy dopiero uczą się chodzić. Oznacza to także bezpieczeństwo – nawet starsze dzieci byłyby zawsze blisko domu, nie musiałyby chodzić na odległe place zabaw, dojście do których wiąże się z koniecznością przejścia przez kilka ulic, a nawet przejść podziemnych. Minimalizuje to także problem zabawy w miejscach do tego nieprzeznaczonych, takich jak klatki schodowe, parkingi czy jezdnie. Plac zabaw to miejsce, w którym dzieci mogą w pozytywny sposób spożytkować energię poprzez zabawę i aktywność fizyczną.
Promuj ten projekt
Popierasz ten projekt? Chcesz zwiększyć szanse na jego realizacje?
Udostępnij go na swoim profilu społecznościowym!