Otwarta Mediateka- młode pomagają i edukują

Numer projektu: VI/14, lokalizacja: ul. Kościelna 11, kwota: 96 000,00 zł, autor: Joanna Golba, Wiktoria Grelewicz


OCENA POZYTYWNA:
Ocena pozytywna. 
 
 
  1. Projekt dotyczy stworzenia i wyposażenia przestrzeni twórczej „Maker Space” w Zagłębiowskiej Mediatece oraz zakupu zbiorów. Sosnowiecka Książnica wspiera czytelników w regionie, wyrównując szanse dzieci, młodzieży i osób dorosłych poprzez bezpłatny dostęp do aktualnych zbiorów, nowych technologii i miejsca, gdzie wspólnie można spędzać czas. Realizacja projektu pozwoli na poszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej Mediateki. Nowo powstała strefa będzie miejscem spotkań międzypokoleniowych, ludzi ciekawych świata, z pasją, otwartym umysłem i kreatywnych. Planuje się zakup urządzeń m.in. drukarek 3D, które są popularną i lubianą częścią wszelkiego rodzaju twórczych przestrzeni. W skuteczny sposób służą bowiem zarówno osobom chcącym wykazywać się artystycznie, jak i osobom o bardziej praktycznym usposobieniu oraz wyposażenia dla konstruktorów i miłośników klocków (zestawy klocków lego, klocków konstrukcyjnych k' nex, gadżety). Poza tym zakup poduch i stolików na kawę. Koszt  zakupu zbiorów nieustannie wzrasta, dlatego spełniając swoją misję Zagłębiowska Mediateka pragnie oferować czytelnikom aktualne i wartościowe zbiory, z których można korzystać na miejscu, jak również w zaciszu domowym.
     
  2. Projekt zakłada darmowe zajęcia dla chętnej młodzieży szkolnej z zakresu edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej, której brakuje w szkołach, a której młodzież się domaga i sygnalizuje, że potrzebuje. Zajęcia byłyby prowadzone przez wykwalifikowanych do tego edukatorów. Podobnie, biorąc pod uwagę statystki depresji i innych chorób związanych z dobrostanem psychicznym wśród młodych, chcemy zafundować młodzieży darmowy dostęp do pierwszej pomocy psychologicznej, którą oferowałby profesjonalny psycholog. Z usług psychologa można byłoby skorzystać po umówieniu się na spotkanie. Zajęcia z edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej odbywałyby się naprzemiennie raz na 2 miesiące dla grupy max 30 os. w Mediatece  i obowiązywałaby na nie wcześniejsza rejestracja. Małoletni musieliby również uzyskać zgodę opiekunów prawnych na uczestnictwo w zajęciach. Pierwsza pomoc psychologiczna byłaby dostępna dla młodzieży 2 razy w tygodniu po 2h. Chcemy, aby projekt trwał pół roku, z ewentualną możliwością jego przedłużenia w przyszłych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Zajęcia oraz pierwsza pomoc psychologiczna odbywałyby się w Centrum miasta, w Zagłębiowskiej Mediatece, aby każdy miał do nich dostęp.

    3. Projekt zakłada organizację Żywych Bibliotek. Żywa Biblioteka - edukacja i budowanie wrażliwości w społeczeństwie. Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie etniczne, wyznawaną religię, orientację seksualną, kolor skóry, poglądy, etc. Czytelnik może wybrać z katalogu interesującą go książkę, a następnie „wypożyczyć” ją na 30-minutową rozmowę. Żywą Bibliotekę chcemy zorganizować w Mediatece 3 razy w ciągu roku. Z pieniędzy z BO zamierzamy sfinansować materiały warsztatowe, poczęstunek i koszt usług edukatorki/trenerki.
Pobierz plakat promocyjny

Promuj ten projekt

Popierasz ten projekt? Chcesz zwiększyć szanse na jego realizacje?
Udostępnij go na swoim profilu społecznościowym!

Proszę czekać...